Leczenie ortodontyczne polega na leczeniu wad zgryzu. Wbrew ogólnie panującemu poglądowi, nie jest skierowane ono jedynie do najmłodszych! Nasi lekarze stomatolodzy doskonale wiedzą, że problemy ze zgryzem dotyczą coraz większej części społeczeństwa i nieleczone prowadzić mogą do uciążliwych i niebezpiecznych dolegliwości zdrowotnych. Dlatego oferujemy fachowe metody leczenia wad zgryzu. Dbamy o wygląd oraz zdrowie naszych pacjentów niezależnie od wieku!
Nasz ortodonta pomoże dobrać Ci aparat ortodontyczny stały (aparat kosmetyczny, aparat metalowy, aparat ortodontyczny porcelanowy, aparat grubołukowy) lub ruchomy (aparat jednoszczękowy i obuszczękowy – w obu przypadkach możesz wybrać kolor!).
Aparaty ortodontyczne stałe
Aparat kosmetyczny
Idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą, aby ich aparat ortodontyczny pozostał niewidoczny dla otoczenia. Jest on przezroczysty lub posiada barwę niezwykle zbliżoną do naturalnego odcienia zębów. Aparat kosmetyczny zapewnia dyskrecję i doskonałe rezultaty!
Aparat metalowy
Tradycyjne, niezwykle popularne narzędzie terapii ortodontycznej. Wywierając niewielki nacisk, apart bezboleśnie ustawia zęby w łukach zębowych, korygując zgryz.
Aparat porcelanowy
Zapewnia większą dyskrecję od aparatu metalowego. Kolor jego zamków oraz łuków może być dostosowany do barwy zębów pacjenta. Aby uniknąć odbarwień na elementach aparatu, w trakcie jego noszenia zalecana jest tzw. „biała dieta”.
Aparaty ortodontyczne ruchome
Aparat jednoszczękowy i obuszczękowe – stosowane zazwyczaj w celu korekcji zgryzu dzieci. Nie są to aparaty przymocowane na stałe, w ciągu doby są wkładane i wyjmowane przez użytkownika. W zależności od konkretnego przypadku lekarz ortodonta ustala, ile godzin na dobę dziecko powinno nosić aparat.
Oferujemy także konsultacje ortodontyczne, wizyty kontrolne oraz plany leczenia. Kompleksowo zadbamy o Twój zgryz i sprawimy, że będziesz częściej się uśmiechał!
Planowanie leczenia ortodontycznego w Haraś Stomatologia
Decydując się na leczenie ortodontyczne marzymy o tym, aby jego efekty utrzymały się do końca życia. Liczymy na to, że po miesiącach mniejszych lub większych wyrzeczeń związanych z noszeniem aparatu nasz uśmiech już zawsze będzie piękny i znacząco wpłynie na wygląd twarzy. Aby leczenie ortodontyczne było tak skuteczne i trwałe, musi być odpowiednio zaplanowane i właściwie przeprowadzone.
Podczas planowania ortodontycznego bierzemy pod uwagę nie tylko sam układ zębów, ale także ogólne rysy twarzy, kształt warg czy brody. Często, zwłaszcza u osób dorosłych, planowanie leczenia przeprowadza cały zespół stomatologów, do którego należą: ortodonta, protetyk, implantolog, periodontolog. Tylko skorelowane zespołowo działania pozwalają na osiągnięcie sukcesu estetycznego i funkcjonalnego.
Etapy leczenia ortodontycznego
- Konsultacja z kompletną diagnostyką – lekarz przeprowadza wywiad i rozmawia z Pacjentem o oczekiwaniach względem leczenia ortodontycznego; podczas tej wizyty zostają wykonane także niezbędne badania diagnostyczne:
- Przygotowanie planu leczenia – każdą korekcję wad zgryzu w Haraś Stomatologia rozpoczynamy od wykonania kompleksowego planu, który określa kolejne etapy procesu leczenia. W przypadku nowoczesnych systemów Invisalign projektujemy także wizualizację efektów leczenia, którą Pacjent może zobaczyć na ekranie komputera.
- Wizyta u profesjonalnej higienistki stomatologicznej – przygotowanie jamy ustnej do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego dzięki profesjonalnej higienizacji zębów,
- Założenie aparatu – w zależności od rodzaju aparatu: ortodonta mocuje go na stałe w jamie ustnej Pacjenta lub (w przypadku aparatów ruchomych) oddaje go Pacjentowi do użytku i przedstawia instrukcję postępowania; higienistka natomiast wykonuje instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej podczas stosowania aparatu.
- Wizyty kontrolne – wizyty kontrolne odbywają się cyklicznie przez cały czas noszenia aparatu. Ich częstotliwość różni się w zależności od wybranej metody leczenia. Tradycyjne aparaty wymagają wizyt co 4-6 tygodni, samoligaturujące – 8-10 tygodni, natomiast w przypadku nakładek jest to ok. 10 tygodni. Podczas wizyty lekarz aktywuje aparat lub daje Pacjentowi kolejne nakładki oraz sprawdza, czy leczenie przebiega zgodnie z planem.
- Zdjęcie aparatu – aktywna faza leczenia kończy się ściągnięciem aparatu lub zakończeniem noszenia nakładek. Ortodonta przedstawia Pacjentowi zasady dalszego postępowania po leczeniu.
- Okres retencji – terapia retencyjna to proces, który ma na celu ustabilizowanie skorygowanego zgryzu, aby efekt leczenia ortodontycznego pozostał trwały. Polega na noszeniu specjalnego aparatu retencyjnego, który utrwala prawidłowe ułożenie zgryzu.
Wizyty kontrolne – po zakończeniu całego leczenia ortodontycznego należy uczęszczać na wizyty kontrolne co 6 miesięcy, podobnie jak w przypadku posiadania zdrowych zębów.