Gaz rozweselający

Sedacja wziewna to metoda eliminacji stresu u Pacjenta, w której wykorzystywany jest podtlenek azotu, zwany gazem rozweselającym. Podaje się go wziewnie, poprzez maseczkę założoną na nos. Gaz rozweselający poprawia samopoczucie, łagodzi ból, niweluje stres i wprowadza Pacjenta w stan relaksu. Sedację wziewną stosuje się bardzo często u najmłodszych Pacjentów w celach adaptacyjnych. Dzięki temu wizyta w gabinecie stomatologicznym zostaje odbierana przez dziecko jako pozytywne doświadczenie, do którego chętnie powraca. 

Podtlenek azotu to bezbarwny i bezzapachowy gaz, który nie odkłada się w organizmie i jest wydychany przez człowieka w niezmiennej postaci. Jest całkowicie bezpieczna substancją, znaną w medycynie już od ponad wieku. Nie ma skutków ubocznych i nie powoduje alergii. Jego istotną cechą jest to, że nie można uodpornić się na jego działanie, a zatem nie ma ryzyka uzależnienia się i za każdym razem można stosować tę samą, optymalnie niską dawkę. Stosowanie gazu w żaden sposób nie wpływa na ograniczenie świadomości ani odruchów Pacjenta. Ma na celu jedynie zniwelowanie napięcia i stresu, towarzyszącego dziecku podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym, co pozwala na swobodne wykonanie niezbędnych zabiegów. Na początku stosowania gaz pomaga Pacjentowi odstresować się i zrelaksować, a wdychanie go przed dłuższy czas wykazuje lekkie działanie euforyzujące, a następnie powoduje uczucie senności.

Jakie korzyści przynosi gaz rozweselający?

Gaz rozweselający, oprócz wyraźnej poprawy samopoczucia, wykazuje także łagodne działanie znieczulające, dzięki czemu drobne zabiegi mogą zostać wykonane bez dodatkowego znieczulenia. Ponadto jednym z działań gazu rozweselającego jest tzw. niepamięć wsteczna – zjawisko, które uniemożliwia dokładne przypomnienie sobie szczegółów dotyczących leczenia, co jest szczególnie ważne u najmłodszych Pacjentów. Po leczeniu z użyciem gazu rozweselającego pozostają wyłącznie pozytywne wspomnienia. Zatem metoda ta nie tylko umożliwia doraźne wyleczenie zębów i komfortowe, kompleksowe przeprowadzenie zabiegów, ale także pozytywnie wpływa na odbiór leczenia przez małego Pacjenta, dzięki czemu nie obawia się on kolejnych wizyt. To przekłada się na jego decyzje i przekonania w dorosłym życiu. Warto pamiętać, że złe doświadczenia w dzieciństwie mogą wywołać dentofobię, natomiast pozytywne nawyki wykształcone w pierwszych latach życia najczęściej zostają z nami na długo.

Kto może skorzystać z sedacji?

Sedacja wziewna to metoda odpowiednia dla Pacjentów w każdym wieku – często decydują się na nią osoby dorosłe cierpiące na dentofobię. Jednak gaz rozweselający jest najbardziej uwielbiany przez dzieci, ponieważ każdą wizytę u dentysty zmienia w wesołą zabawę. Niweluje stres, poprawia samopoczucie i znacznie ułatwia podjęcie przez dziecko leczenia. Warunkiem zastosowania tej metody jest umiejętność świadomej współpracy z dentystą. Mały Pacjent musi grzecznie siedzieć na fotelu stomatologicznym z założoną na nos maseczką i otwartą buzią. Poza ograniczeniami dotyczącymi technicznych kwestii związanych z podaniem gazu, nie istnieją żadne przeciwwskazania do zastosowania tej metody.

Jak wygląda leczenie z użyciem gazu rozweselającego?

Przed planowanym zabiegiem mały Pacjent powinien minimum 3 godziny nie jeść i nie pić. Gdy dziecko zasiądzie na fotelu dentystycznym, na jego nos zakładana zostaje maseczka, przez którą podaje się gaz rozweselający. Działanie podtlenku azotu rozpoczyna się bardzo szybko i utrzymuje się przez cały czas trwania zabiegu. Już po chwili niweluje lęk i stres u Pacjenta oraz wprowadza go w stan rozluźnienia i uspokojenia. Jednocześnie pozwala mu zachować pełną świadomość i umożliwia komunikowanie się z dentystą oraz podjęcie z nim współpracy. Dzięki temu zabieg może odbyć się w optymalnym czasie z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Po jego wykonaniu Pacjent przez kilka minut oddycha czystym tlenem, po czym może spokojnie opuścić gabinet. Działanie gazu utrzymuje się maksymalnie 5 minut po zakończeniu zabiegu.

W Haraś Stomatologia dokładamy wszelkich starań, aby młodzi Pacjenci czas spędzony w naszej klinice wspominali z przyjemnością. Oferujemy udogodnienia, które pozwalają na przeprowadzanie nawet skomplikowanego leczenia całkowicie bez bólu. Podczas zabiegów wykorzystujemy nowoczesne znieczulenia, których wybór omawiamy z rodzicem.

Mały Pacjent przed zabiegiem wdycha podtlenek azotu, który wprowadza go w stan rozluźnienia. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż kontakt z Pacjentem zostaje zachowany, ponieważ podczas trwania zabiegu jest ciągle świadomy.